پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - حجت الاسلام والمسلمین دکتر قریشی امام جمعه ارومیه : تاکید مقام معظم رهبری براجرای آبخیزداری نشان از حساسیت ایشان در تمامی ابعاد مسائل منابع طبیعی و محیط زیست است
بازدید : 113 15 دی 1397 ساعت 14:42 شماره :55619

حجت الاسلام والمسلمین دکتر قریشی امام جمعه ارومیه : تاکید مقام معظم رهبری براجرای آبخیزداری نشان از حساسیت ایشان در تمامی ابعاد مسائل منابع طبیعی و محیط زیست است

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجانغربی ؛ مهندس موسوی مدیر کل منابع طبیعی استان صبح امروز در دیدار با حجت الاسلام والمسلمین دکتر قریشی امام جمعه ارومیه گزارشی جامع در خصوص اجرای طرحهای ابخیزداری از محل صندوق توسعه ملی و ضرورت توسعه آن ارائه داد.

در این دیدار مهندس موسوی با ارائه آخرین اخبار اجرای طرحهای آبخیزداری از محل صندوق توسعه ملی گفت:

در سال جاری با عنایت و توجه ویژه مقام معظم رهبری به مسائل منابع طبیعی و اجرای طرحهای آبخیزداری و آبخوان داری در سطح کشور بالغ بر 700 میلیارد تومان اعتبار از محل صندوق توسعه برای سازمان جنگلها ؛ مراتع و آبخیزداری کشور اختصاص دادند که از این مبلغ سهم استان آذربایجانغربی بالغ بر 21 میلیارد تومان شده است.

وی افزود:

در این راستا تعداد بیست حوزه آبخیزداری در تمامی شهرهای استان مشخص و عملیات آبخیزداری در این حوزه ها در یک بازه زمانی چهار ماهه به اجرا درآمد.اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تاکنون در 133 هزار هکتار در سطح استان عملیات آبخیزداری انجام داده است که این اقدام در هر یک هکتار520 متر مکعب قابلیت استحصال آب را دارد. در کنار این موضوع اجرای طرحهای آبخیزداری مانع از رسوب و فرسایش خاک می شود که این مهم در توسعه ی حفاظت از خاک ؛ افزایش منابع آبی زیرزمینی و توسعه بسترهای اقتصادی و اجتماعی را در بر دارد.

در ادامه این دیدار امام جمعه ارومیه با تقدیر از زحمات شبانه روز ی نیروهای منابع طبیعی و عرصه های ملی گفت:

بی شک توجه ویژه مقام معظم رهبری در خصوص مسائل منابع طبیعی و محیط زیست مصداق بارز حساسیت ایشان به مقوله طبیعیت و محیط زیست است. در راستای این تصمیم مدبرانه ما نیز باید به وظایف خود درهر صنفی که نیاز باشد عمل کنیم. شما نیروهای منابع طبیعی کار بسیار بزرگی را در سطح استان انجام داده اید و امیدواریم این اتفاق مایه خیر و برکت برای استان و تمامی مردم ایران باشد.

امام جمعه ارومیبه خاطر نشان کرد:

در این راه چند نکته به نظر ضروری میرسد: اولا باید مسئولان استانی در جریان این اقدام ملی و بزرگ باشند و اهمیت موضوع به آنان گوشزد گردد.چراکه این امر یک همراهی مردمی و اداری را می طلبد و بیش از هر چیز دیگر برای این موضوع با مسئولان ارشد استانی و شهرستانی ارتبازط برقرار کنید. دوما" از ظرفبتهای اطلاع رسانی و رادیو و تلویزیونی بیش از پیش استفاده کنید تا مردم جامعه آگاهی بیشتری از موضوع آبخیزداری و اهمیت آن داشته باشد. ثالثا" تا جایی که امکان داشته از ظرفیتهای عرصه نشینان و روستاییان برای بهره مند شدن از این طرح ملی استفاده کنید تا برکات و آثار خیراین حرکت ملی برای اهالی و مردم منطقه ملموس باشد. ما نیز بعنوان یک طلبه همراه و همدل با منابع طبیعی هستیم و امیدواریم در نشر موضوع و آگاهی دهی اهمیت آبخوان داری و آبخیزداری از تریبون نماز جمعه بتوانیم قدمهای خیر و موثری را برداریم. 

  

  

        

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :