پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - نشست مسئولین سازمانهای مردم نهاد استان با مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری ومعاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری آذربایجانغربی
بازدید : 246 19 آبان 1397 ساعت 20:57 شماره :53624

نشست مسئولین سازمانهای مردم نهاد استان با مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری ومعاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری آذربایجانغربی

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجانغربی ؛ به همت اداره ئ آموزش و ترویج اداره کل منابع طبیعی استان نشست تخصصی مسئولین سازمانهای مردم نهاد با مهندس موسوی مدیر کل منابع طبیعی و آقای حاتمی معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان برگزار شد.

در ابتداء این نشست مهندس موسوی با بیان آمار و ارائه وضعیت فعلی عرصه های منابع طبیعی استان گفت:

در مقوله حفاظت از عرصه های ملی و احیاء آن ؛ مشارکت مردمی و توسعه فرهنگ منابع طبیعی بسیار حائز اهمیت بوده  وسازمان جنگلها ؛ مراتع و آبخیزداری کشور به جد به دنبال فرهنگ سازی و افزایش مشارکت مردمی در حفاظت و احیاء عرصه های ملی است. در این بین نقش سازمانهای مردم نهاد بیشتر از هر چیز دیگری موثر و پر رنگ است که تلاش داریم با هم اندیشی و همفکری شما مسئولین سازمانهای مردمی در تحقق اهداف سازمانی و ملی در راه توسعه عرصه های ملی و انفال قدم برداریم.

وی افزود:                                                                                                     

با توجه به وضعیت نیروی انسانی در ادارات کل منابع طبیعی استانها کار حفاظت و احیاء عرصه های ملی بسیار سخت و طاقت فرسا بوده و هم اینک استان آذربایجانغربی در سطح عرصه های منابع طبیعی فقط 400 نفرنیرو داشته که این تعداد نیروی انسانی  برای حفاظت از عرصه های ملی به وسعت دو میلیون و هفتصد هزار هکتار بسیار کم و ناچیزمی باشد. از این رو نقش تشکلهای مردم نهاد در حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست جایگاه ویژه ایی دارد که امیدواریم با آموزشهای مداوم و با کمک نهاد های غیر دولتی میراث داران خوبی برای نسلهای آتی باشیم.

در ادامه این نشست آقای حاتمی معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان نیز با تقدیر از برگزار کنندگان این نشست و با تاکید بر نقش سازمانهای مردمی درتوسعه عدالت و پیشگیری از وقوع جرائم در زمینه های مختلف گفت:

نگاه ما باید براساس درمانی و طبیب گرایانه باشد و هستند وجدانهای بیدار که با همراهی و همدلی می توانند خدمات موثری در بهبود شرایط سخت قدم بردارند. سازمانها و تشکلهای مردمی در این چارچوب نقش موثری را دارند واین نهادها می توانند به پشتوانه قانون و با همراهی دراجرای قانون در ارتقاء بهتر شرایط  کمک شایانی را برای منابع طبیعی داشته باشند. تشکلهای مردمی بعنوان چشمان بیدار جامعه برای سازمانهای دولتی محسوب می شوند که با همراهی و همدلی همدیگر می توانیم اقدامات موثری را بخصوص در حوزه منابع طبیعی و انفال داشته باشیم.

وی با اشاره به تفاهم نامه موجود بین معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل کشور و سازمان جنگلها , مراتع و آبخیزداری کشوربرای پیشگیری از وقوع جرائم درعرصه های ملی افزود:

معاونت اجتماعی و پیشگیری از جرائم دادگستری و قوه قضاییه سعی بر این دارد با ارائه چهره ایی حمایتی و عدالت ترمیمی به جای کیفرهایی نظیر حبس؛ فصل جدیدی را در پیشگیری از وقوع جرم رقم بزند و با جایگزینی برخی احکام تادیبی رویکردی نوین در حمایت از منابع طبیعی و آسیب دیدگان داشته باشد. در این راستا دادگستری کل کشور با راه اندازی سامانه " سجام " (سامانه جامع اطلاعاتی مردمی) با شعار هر ایرانی یک دیده بان پیشگیری؛ در صدد هست با جمع آوری گزارشات مردمی در بروزهرگونه تخلف و جرم  بخصوص در عرصه های ملی نهایت سرعت و پیشگیری را در این حوزه داشته باشد.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان خاطر نشان کرد:

ما به سازمانها و تشکلهای مردمی اعتقاد راسخ داریم و شما عزیزان با مطالبه گری قانونی بخصوص در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی می توانید رسالت مهمی را برای حفاظت و حراست از منابع طبیعی داشته باشید. این موضوع نیز با آموزش مداوم و تبیین جایگاه پیشگیری می تواند اثرات بسیار مثبتی را در جامعه بوجود آورد و انتظار بر این است که این جلسات بطور مستمر ادامه داشته باشد و شما عزیزان با ثبت نام در سامانه "سجام"  بدون هیچگونه وابستگی ارائه گزارش کنید.

گفتنی است در این جلسه آقای محمدی مدیر کل امور فرهنگی استانداری آذربایجانغربی نیز حضور داشت که وی نیز در خصوص اهمیت سازمانهای مردم نهاد مطالبی را بیان کرد.

در ادامه این جلسه هر یک ازمسئولین و مدیران سازمانهای مردمی به تشریح مشکلات خود پرداختند و درخواستهای خود را ارائه دادند . در پایان این نشست نیز مهندس موسوی مدیر کل منابع طبیعی استان با جمع بندی و ارائه توضیحات؛ پاسخ های لازم را به پرسشهای طرح شده داد.

  

  

  

  

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :