بازدید : 48 12 شهريور 1396 13:15 شماره :52373

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجانغربی در مصاحبه با خبرنگاران باشگاه خبرنگاران جوان در ارومیه گفت: امروز با توجه به وضعیت اقلیمی و چالشهای زیست محیطی همه در مقابل منابع طبیعی و محیط زیست مسئولیم

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجانغربی ؛ دکتر وهاب زاده مدیر کل منابع طبیعی ؛ در نشست خبری با خبرنگاران باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص وضعیت عرصه های ملی در استان گفت:

مهمترین موضوع کنونی در عرصه های منابع طبیعی موضوع حفاظت و استفاده اصولی از منابع طبیعی است که اگر در این دو مقوله بتوانیم درست عمل کنیم مطمئنا" احیاء و پویایی منابع طبیعی و فضای سبز را بدنبال آن خواهیم داشت. با توجه به وضعیت دام موجود در استان که بیش از دو نیم برابر ظرفیت مراتع استان است ، این موضوع به یک چالش اساسی تبدیل شده است و مقام عالی استان نیز بارها برآن تاکید داشته اند که در راستای طرح تعادل دام و مرتع مسئولین باید قدم بردارند.

دکتر وهاب زاده افزود:

در کنار این موضوع باید به تغییر معیشت عرصه نشینان نیز توجه ویژه داشته باشیم تا بتوانیم با تغییر الگوی معیشت، از دامداری سنتی ؛ مجریان و بهره برداران به سمت دامداری صنعتی و یا سایر بخشهای تولیدی در بخش کشاورزی سوق دهیم.

دکتر وهاب زاده تصریح کرد:

هم اینک عدم بهره برداری اصولی از منابع طبیعی شرایط اقلیمی را نیز تحت تاثیر قرار داده که خشکیدگی دریاچه ارومیه  نیز ناشی ازهمین نوع برخورد ما انسانها با طبیعت بوده است. در موقعیت کنونی همه باید بعنوان حافظان عرصه های ملی و نقش احیاء کننده طبیعت را ایفاء نماییم ؛ تا شاید حتی المقدور وضعیت حال حاضر را تثبیت شود.

مسئول عرصه های ملی آذربایجانغربی با اشاره به سرانه کم فضای سبز استان گفت:

هم اینک در آذربایجانغربی سرانه فضای سبزبرای هر نفر 400 متر مربع  تخمین زده می شود که از استاندارهای جهانی و کشوری بسیار فاصله دارد. میانگین مساحت سرانه کشوری چیزی نزدیک به 1200 متر مربع برای هر نفر است و استاندارد جهانی آن بین دو تا دو هزارو دویست متر مربع می باشد. باید تلاش شود تا به میانگین نرمال برسیم و آن هم نخواهد شد مگربا یک عزم ملی و کاشت هر نفر یک نهال که شعار سازمان جنگل نیز در هفته منابع طبیعی سال گذشته بر این پایه بود.

وی در ادامه به نقش به سزای رسانه های ملی چه در حوزه دیداری و چه در حوزه نوشتاری در ترویج فرهنگ منابع طبیعی اشاره کرد و گفت:

باید از ظرفیتهای رسانه ایی در کشور برای احیاء و حفاظت از عرصه های ملی و منابع طبیعی استفاده شود و به هر نحو ممکن آموزش های همگانی و اطلاع رسانی را برای مردم بوسیله ارتباطات رسانه ایی گسترش دهیم. متاسفانه از این پتانسیل در کشور در حد قابل قبول برای ترویج فرهنگ منابع طبیعی که اتفاقا" از تاکیدات مهم مقام معظم رهبری نیز هست ؛ تا کنون استفاده نشده و بایستی با برنامه ریزی های منظم و تخصیص اعتبارات لازم در این مسیر گام برداریم. چراکه اگر فرهنگ استفاده صحیح و اصولی از منابع طبیعی و مواهب الهی را توسعه دهیم حتما" به توسعه پایدار نیز دست پیدا خواهیم کرد.   
 
|
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :