بازدید : 59 2 شهريور 1396 9:39 شماره :52122

یکصد هکتار از جنگلهای طبیعی در منطقه میرآباد اشنویه رویشگاه بی نظیرگونه های زالزالک؛ گلابی وحشی ؛ سیب وحشی و نسترن است

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجانغربی ، بر اساس اعلام اداره منابع طبیعی شهرستان اشنویه و بازدید میدانی از منطقه میراباد اشنویه؛ یکصد هکتار جنگل طبیعی با گونه هایی طبیعی وبا گونه غالب زالزالک وجود دارد که طبیعت بی نظیری را در این منطقه رقم زده است.

این رویشگاه جنگلی با تلاشهای حفاظتی اداره منابع طبیعی شهرستان اشنویه نگهداری می شود که با توجه به طبیعت بکر آن نیازمند اجرای بیش از پیش طرحهای جنگلداری و جنگلکاری می باشد. ترویج فرهنگ منابع طبیعی برای روستاییان اطراف این جنگل از نخستین طرحها است که  منابع طبیعی شهرستان آن را به انجام رسانیده و با مشارکت اهالی روستای میرآباد تا حد زیادی در حفاظت این جنگل بکر قدم برداشته است.

مهندس سعادت پور رییس اداره منابع طبیعی شهرستان اشنویه می گوید:

در حال حاضر شهرستان اشنویه بالغ بر 99 هزار هکتار عرصه ی ملی دارد که بیش از نودوپنج درصد آن را مراتع ییلاقی تشکیل می دهد و با احتساب جنگل طبیعی و ذخیره گاههای جنگلی ، دویست هکتار جنگل را نیز این شهرستان در خود جای داده است.

وی افزود:

خوشبختانه علی رغم کمبود نیرو و امکانات ؛ تلاش بسیاری را برای حفاظت از عرصه های ملی و جنگلی در این شهرستان را انجام داده ایم که حفاظت از جنگل منطقه میرآباد بخشی ازآن است. این جنگل درشهرستان اشنویه یکی از بی نظیرترین  رویشگاههای طبیعی است که به غیر از زالزالک؛ گلابی وحشی؛ نسترن و سیب وحشی نیز در آن وجود دارد.

سعادت پورادامه داد:

در خصوص اقدامات حفاظتی، تاکنون منابع طبیعی اشنویه با توجه به پرونده های متشکله ؛ بیست پرونده تخلف و تخریب را در منطقه جنگل میرآباد اشنویه در محاکم قضایی داشته و دارد که از این تعداد 15 پرونده به نتیجه رسیده و منجر به رای خلع ید شده است و 5 پرونده دیگر نیزهم اینک درجریان دادرسی و سیر مراحل قضایی قرار دارد.

وی در خصوص اعلام برخی از رسانه های نوشتاری که در این منطقه در کار حفاظتی و اقدامات پیشگیرانه در مقابله با سود جویان منابع طبیعی کوتاهی وجود داشته است ؛ آن را کلا" تکذیب کرد و افزود:

اینکه برخی از دوستان در سایتهای نوشتاری؛ کوتاهی منابع طبیعی در برخورد با متخلفین عرصه های منابع طبیعی بخصوص در این منطقه را اذعان داشته اند ، اساسا" بی پایه بوده ونشان ازعدم آگاهی این رسانه ها از تلاش و زحمات خادمان عرصه های ملی را دارد.نیروهای منابع طبیعی به همراه سایر نهادهای مرتبط در شهرستان اشنویه با درایت وتلاش خستگی ناپذیرکار حفاظت از عرصه های ملی را انجام می دهند و خوشبختانه با تعامل بسیار خوبی که با دستگاه محترم قضاء وجود دارد در کوتاه ترین زمان ممکن پرونده های تخریب و تصرف تشکیل و سیر مراحل قانونی آن طی می شود.

سعادت پور خاطر نشان کرد:

با توجه به اقدامات انجام شده حفاظتی در شهرستان؛ مهمترین موضوع هم اینک تامین اعتبارات مورد نیاز در بخشهای مختلف منابع طبیعی است که از مسئولان محترم استانی تقاضا داریم برای حفاظت از وضعیت زیست محیطی و عرصه های ملی بیش از پیش عرصه های منابع طبیعی را یاری نمایند تا بتوانیم با گسترش تعامل و ترویج فرهنگ منابع طبیعی عرصه های ملی را احیاء و توسعه دهیم.   

 
 
 
 
 
 
 
 
|
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :