پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - جلسه پیشگیری از قاچاق چوب ، حمل غیر مجاز و قطع درختان جنگلی با حضور روسای مناطق جنگلی استان تشکیل شد
بازدید : 194 16 بهمن 1396 13:57 شماره :46580

جلسه پیشگیری از قاچاق چوب ، حمل غیر مجاز و قطع درختان جنگلی با حضور روسای مناطق جنگلی استان تشکیل شد
 

به منظور پیشگیری از قطع درختان جنگلی و پیشگیری از قاچاق چوب از استان آذربایجانغربی به سایر استانها با حضور فرمانده یگان حفاظت و معاون فنی و سایر مسئولین استانی اداره کل منابع طبیع و آبخیزداری استان جلسه ای برگزار و بصورت کارشناسی موضوع مورد بررسی قرار گرفت.

سرهنگ ابراهیم پور فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی استان در این جلسه گفت :

با توجه به اهمیت جنگل در جهان ؛ حفاظت و صیانت از آن بایستی در اولویت کاری تمامی نیرو های یگان حفاظت استان قرار گرفته و ضمن جلو گیری از قطع درختان جنگلی با متخلفین برخورد قانونی انجام  و از حمل غیر مجاز آن جلو گیری شود .

وی افزود:

مناطقی که دارای پوشش درختان جنگلی هستند و از مسیر های مشخص تعدادی افراد سود جو اقدام به حمل غیر مجاز و قاچاق چوب می کنند مشخص شده و طبق هماهنگی های انجام شده با مقامات ذیربط ضمن کنترل توسط مامورین یگانهای حفاظت  ، از طریق عوامل انتظامی نیز کنترل و به نیروهای یگان نیز کمک خواهد شد.

سرهنگ یوسفعلی ابراهیم پور ادامه داد :

بایستی از کلیه کارگاههای چوب بری و تولید ذغال در سطح استان با هماهنگی قضایی بازدید و در صورت نداشتن مجوز و یا پروانه فعالیت از طریق مراجع قانونی و منابع طبیعی ، برخورد لازم معمول گردد.

در ادامه این جلسه مهندس قائمی معاون فنی اداره کل با اشاره به اهمیت موضوع قاچاق چوب در استان گفت:

کلیه شهرستانها نسبت به قطع درختان جنگلی باید حساسیت بیشتری داشته و کلیه افرادی که در ارتباط با چوب و یا کارگاه تولید محصولات چوبی فعالیت دارند مورد بررسی قرار گیرند تا از هرگونه خرید و فروش درختان و یا تنه های درختان جنگلی بطور غیر قانونی و خارج از ضوابط خودداری کنند. بهره برداران باید در صورت قطع درختانی که بعنوان درخت جنگلی محسوب میشوند اقدام به اخذ مجوز از اداره کل و تائید کارشناسان مربوطه اقدام نمایند.

در ادامه این جلسه در ارتباط با موارد قانونی قطع درختان جنگلی و چگونگی آن توسط مسئولین حقوقی توضیحات لازم داده شد.

گفتنی است با توجه به اینکه طرح تنفس جنگلهای شمال در حال اجرا میباشد اخیرا" حمل چوب آلات از کلیه استانها ی کشور بخصوص در مناطق زاگرسی در حال افزایش بوده و تعدادی از افراد سود جو ضمن قطع درختان غیر جنگلی و حمل آنها به استانهای شمالی کشور در داخل محموله های خود اقدام به حمل درختان جنگلی قطع شده و غیر مجاز مینمایند.

بر اساس تبصره دوم بند 17 ماده یک قانون حفاظت و بهره برداری از جنگلها و مراتع کشور مصوب 1346 درختان جنگلی ایران به سه دسته تقسیم میشود که قطع کردن آنها بدون داشتن مجوز لازم از طریق اداره کل منابع طبیعی ممنوع میباشد :

دسته اول : زربین ، ارس ، شمشماد ، سرخدار ، گردو و آزاد

دسته دوم : راش ، بلوط ، زبان گنجشک ، ملچ ، افرا ، شیردار ، الوکک ، توسکا و نمدار

دسته سوم : اوجا ، سفید پلت ، کلهو ، ممرز و ساید گونه ها

قطع و بریدن هرکدام از این درختان جرایم  خاص خود را دارد.

 

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :