پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - همایش روز جهانی خاک با حضور مسئولین و کارشناسان خاک در دانشگاه ارومیه با همکاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجانغربی برگزار شد
بازدید : 378 29 آذر 1396 9:28 شماره :45455

همایش روز جهانی خاک با حضور مسئولین و کارشناسان خاک در دانشگاه ارومیه با همکاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجانغربی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجانغربی ؛ همایش روز جهانی خاک با حضور مسئولین الستانی و کارشناسان خاک در دانشگاه ارومیه برگزار شد.

در این همایش که با همکاری دستگاههای ذیربط در مسئله خاک ؛ از جمله اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان برگزارمی شد دکتر وهاب زداه مدیر کل منابع طبیعی بعنوان سخنران در آن حضور یافت و ایراد سخن کرد.

در این همایش دکتر وهاب زاده گفت:

مهمترین مسئله در حیات بشر مسئله خاک و به تبع آن آب و هوا می باشد که خاک حاصلخیز جزء ثروت اصلی هر کشور محسوب می شود و هر کشوری که خاک حاصلخیز دارد یقینا" ثروتمند و قدرتمند خواهد بود. برای تشکیل یک سانتی متر خاک چیزی در حدود 400 سال زمان نیاز است  تا برای بشر بازدهی داشته باشد.

وی گفت:

متاسفانه در سالهای اخیر اهمیت این سرمایه ی گرانبها برای مردم به روشنی بازگو نشده و ما شاهدیم که در سطح کشور با مسائلی همچون تخریب سرزمین و یا از بین رفتن پوشش های گیاهی در عرصه های ملی هستیم که بدنبال آن افزایش آلودگی های زیست محیطی و تغییر اقلیم را شاهدیم. شاید برای مردم قابل باور نباشد که استانی همچون آذربایجانغربی که روزی  بعنوان یکی از استانهای خوش آب و هوا به شمار می رفت ؛اینک با پدیده آلودگی هوا دست به گریبان شده و از سوی دیگرشاهد پدیده بیابانزایی و ریزگردها نیز باشد. این چالشها را می توان بطور مستقیم به رفتار های غیر منطقی انسانها ربط داد که اکنون  با بی مهری و قهر طبیعت مواجه شده اند.

دکتر وهاب زاده خاطر نشان کرد:

هم اینک در سطح کشور پهنه ی جنگلی حدود 7 درصد کاهش یافته که بر اثر بهره برداری های بی رویه از جنگل و یا تخریب آن صورت گرفته است. همچنین شاهد افزایش رسوب گذاری و فرسایش خاکی در پشت سدهای کشور هستیم که این خود نشانه ی از بین رفتن خاک حاصلخیز است. ما بدون ارتقاء دانش و آگاهی عمومی نخواهیم توانست چالشهای زیست محیطی را پشت سر بگذاریم . از این رو مهمترین اصل در توسعه و پویایی شرایط زیست محیطی کشور مشارکت و همکاری آحاد مردم و توجه بیش از پیش مسئولین کشور به مقوله طبیعت و شرایط زیست محیطی است.

وی در ادامه با اشاره به اجرای برخی از طرحهای منابع طبیعی در سطح استان گفت:

ما در راستای جلوگیری از تخریب جنگل با همکاری مراکز علمی و دانشگاهی استان برای نمونه اقدام به توزیع آبگرمکن های خورشیدی در برخی از مناطق جنگلی در شهرستانهای پیرانشهر و سردشت کردیم که خوشبختانه شاهد آثار مثبت آن در دو سال گذشته بوده ایم. اگربا همکار ی مردم و نهادهای مربوطه بتوانیم در طرحهای منابع طبیعی همچون طرح تعادل دام و مرتع و اجرای طرحهای آبخیزدای گامهای موثر برداریم یقینا" شاهد افزایش پوشش گیاهی در سطح عرصه های طبیعی خواهیم بود و دیگر شاهد آثار زیانبار چالشهای زیست محیطی نخواهیم بود.

در ادامه این همایش برخی از مسئولین استان از جمله دکتر قریشی نماینده ولی فقیه و امام جمعه شهر ارومیه ؛ مهندس کهوریان معاون امور عمرانی استانداری آذربایجانغربی ، مهندس کریم زاده رییس سازمان جهاد کشاورزی استان و پرفسور صمدی استاد دانشگاه وعضوهییت علمی دانشگاه ارومیه پیرامون مسئله خاک و اهمیت آن سخنرانی کردند. همچنین در پایان از برخی از دانشجویان و پژو هشگران در زمینه خاک تقدیر بعمل آمد.

 
 
 
 
 
 
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :